Czy każdy silnik można przewijać?

Silnik elektryczny stanowi fundament działania wielu urządzeń. Koszt zakupu nowego egzemplarza zazwyczaj jest duży, dlatego też wiele firm zdecydowanie preferuje naprawę urządzeń. Kiedy możliwe jest ich przewijanie oraz na czym opiera się ta metoda? 

Na czym polega przewijanie silników elektrycznych?

Przewijanie silników, zwane również przezwajaniem, to ich profesjonalna regeneracja. Pozytywnie oddziałuje ona na wydajność i moc silnika dzięki poprawie tzw. gęstości mocy oraz niezawodności, a niejednokrotnie wpływa również na obniżenie kosztów jego eksploatacji. Jednostka po takiej modernizacji zazwyczaj pobiera zdecydowanie mniej prądu, dzięki czemu jest tańsza w użytkowaniu.

Jak wygląda proces przewijania silników i kiedy się go dokonuje?

Przezwajania można dokonywać w silnikach różnego typu, do np. kompresorów, elektronarzędzi, wirników czy pomp, czyli wszędzie tam, gdzie występuje uzwojenie. Nie ma też znaczenia wiek napędu, bowiem metoda ta jest stosowana nawet w przypadku jednostek mających kilka lub kilkanaście lat, oczywiście przy użyciu współcześnie produkowanych komponentów. Etapy przewijania obejmują:

  • demontaż uzwojenia, które będzie wymieniane,
  • nawijanie nowego drutu o lepszych parametrach,
  • wymianę komutatora, jeśli mamy do czynienia z wirnikami,
  • lakierowanie zwojów lakierem izolacyjnym,
  • wyważenie jednostki, gdy przewijany był wirnik.

Przezwajanie silnika – efektywne, ale czy warte uwagi?

Metoda cieszy się sporą popularnością ze względu na fakt, że wiele starszych silników ma zdecydowanie trwalszą budowę, aniżeli jednostki nowe, dlatego też po procesie przezwajania mogą posłużyć w firmie jeszcze przez bardzo długi czas. Nie ulega więc wątpliwości, że warto skorzystać z takiej usługi, która jak wspomniano na początku, jest również tańsza aniżeli zakup zupełnie nowego silnika.

Jeśli poszukują Państwo specjalisty w zakresie naprawy silników elektryczny, naprawy pomp, a także spawania plastiku, serdecznie zapraszam do zapoznania się z ofertą mojego przedsiębiorstwa.

Wróć