Jaką rolę pełnią pompy?

Woda w naszych kranach to podstawowe dobro, bez którego nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić codziennego funkcjonowania, jednak aby była ona sprawnie doprowadzana, niezbędne jest użycie pomp wodnych. Na jakiej zasadzie działają tego typu urządzenia?

Pompa wodna – jaka jest jej zasada działania?

Zadaniem pomp jest podniesienie wody z niższego poziomu na wyższy oraz transportowanie jej ze zbiorników o wyższym ciśnieniu, a siłą napędową jest w tych sytuacjach ciśnienie atmosferyczne. Na rynku dostępne są dwa typy urządzeń różniące się ze względu na sposób pracy: pompy tłoczne oraz pompy wirowe. Pierwsze z nich przesuwają wodę dzięki tłokowi, a cały mechanizm zanurzony jest cieczy. Zdecydowanie bardziej nowoczesnym wynalazkiem są jednak pompy wirowe posiadające łopatkowe, obracające się wirniki przesuwające wodę aż do wylotu umieszczonego w pompie. Wszystkie te urządzenia są jednak wyposażone w mechaniczne podzespoły, które niestety często zawodzą. Na szczęście w wielu przypadkach wystarczy zdecydowanie tańsza naprawa pompy wodnej w czym specjalizujemy się w naszej firmie, zamiast zakupu całkiem nowego urządzenia.

Budowa pompy wodnej

Ze względu na nieustający kontakt z wodą, pompa musi być wykonana z bardzo trwałych materiałów odpornych na korodowanie, co jest szczególnie istotne w przypadku urządzeń całkowicie zanurzonych w cieczy. Aby przedłużyć ich trwałość korpusy są najczęściej odlewane z żeliwa otoczonego warstwą powłoki antykorozyjnej albo zbudowane ze stali szlachetnej. Duże znaczenie ma także materiał, z którego wyprodukowano wirnik – najczęściej jest to stal, ewentualnie noryl będący wytrzymałym tworzywem sztucznym. Podzespoły, które mają kontakt z wodą przeznaczoną do picia, muszą być dodatkowo wykonane z materiałów w pełni bezpiecznych dla człowieka.

Gdzie powinniśmy kupować pompy?

Przy wyborze pompy do naszych domów ogromne znaczenie ma zapotrzebowanie na wodę w budynku, typ instalacji (średnica rur, opory oraz ciśnienie hydrostatyczne) oraz poziom wody w studni. Dlatego też najpewniejszym sposobem ich zakupu jest skontaktowanie się z profesjonalnymi doradcami w wyspecjalizowanych w tym zakresie sklepach, którzy dopasują urządzenie do naszych potrzeb.

 

Wróć