Na czym polega przewijanie silników?

Gdzie tylko nie spojrzeć, wszędzie można zobaczyć urządzenia działające za sprawą silników. Elementy te to serca wielu sprzętów. Znajdują zastosowanie w fabrykach, dużych zakładach przemysłowych, ale także w gospodarstwach domowych. Tak jak każdy mechanizm, tak i ten ulega użyciu w wyniku normalnej eksploatacji i uszkodzeniom. Wtedy konieczne okazuje się przewijanie silnika.

Co to takiego przewijanie silników?

Jeżeli silnik odmówił posłuszeństwa, wcale nie musi to przesądzać o jego losie. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie i umiejętności wykwalifikowanych fachowców. Przewijanie, zwane też inaczej przezwajniem, to nic innego jak gruntowna naprawa silnika, która sprawia, że nadal może pełnić on swoją funkcję.

Przezwajanie silników – czy warto?

Niekiedy właściciele przedsiębiorstw, w których wykorzystuje się kosztowne i duże silniki, zastanawiają się, czy inwestowanie w naprawę jest korzystnym rozwiązaniem. Z obawami tymi związane są wątpliwości, czy naprawiony mechanizm będzie faktycznie nadal pracował tak samo wydajnie. Jednak przewijanie silnika może mieć pozytywny wpływ na jego pracę – staje się on niezawodny oraz poprawia się gęstość jego mocy.

Jak wykonuje się przewijanie silników?

Przede wszystkim silnik, który uległ uszkodzeniu, musi zostać oddany w ręce fachowców. W Internecie można znaleźć całą masę porad, jak samodzielnie wykonać przewijanie silnika. Jednak bez odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i sprzętu nie jest to możliwe, a wszelkie próby poczynione na własną rękę z dużym prawdopodobieństwem zakończą się fiaskiem.

Pierwszym krokiem jest ocena faktycznego stanu popsutego silnika. Naprawie będzie podlegało jego uzwojenie. W tym celu wykorzystywany jest drut miedziany. Musi on mieć podwójną izolację, a także, co bardzo ważne, być odporny na temperaturę do 200°C. Zapewni to, że silnik nie będzie się przegrzewał.

Na końcu uzwojenie takie jest poddawane impregnacji. Stosuje się do tego specjalny lakier elektroizolacyjny. Ma to zagwarantować odporność silnika na czynniki atmosferyczne, jak również poprawę parametrów termoizolacyjności.

 

Wróć