Na czym polega spawanie plastiku?

Spawanie większości kojarzy się z łączeniem ze sobą metalowych elementów. Tymczasem okazuje się, że takiemu zabiegowi może być także poddany plastik. Wystarczy odpowiedni sprzęt i właściwie przygotowane materiały, aby móc zespalać ze sobą części wykonane z tworzyw sztucznych. W jaki sposób spawa się plastik? Jakie narzędzia się do tego wykorzystuje?

Spawanie plastiku – jak się je wykonuje?

Tworzywa sztuczne, które można zespolić ze sobą, to na przykład poliamid, polipropylen czy poliwęglan. Są to materiały termoplastyczne, co oznacza, że poddane wysokiej temperaturze stają się lepkie i przyjmują płynną konsystencję. Ta ich właściwość wykorzystywana jest podczas spawania.

Należy pamiętać, że dla każdego z tworzyw temperatura spawania będzie inna – np. dla polipropylenu to 300 °C, a dla poliamidu aż 400 °C. Aby zespawać ze sobą plastikowe elementy, wykorzystuje się nagrzewnice oraz opalarki. Spawanie wykonuje się również za pomocą spawarek dedykowanych specjalnie dla plastiku. Oczywiście samo rozgrzanie mających zespolić się elementów i złączenie ich za pomocą spoiwa nie kończy całego procesu. Konieczne jest ostudzenie zespawanych części, tak aby doszło do dyfuzji cząsteczek, a w efekcie do powstania trwałego połączenia.

Do spawania plastiku trzeba rzetelnie się przygotować. Przede wszystkim należy dowiedzieć się, z czego dokładnie zostały wykonane elementy, które mają zostać połączone. Brak wiedzy na ten temat będzie skutkował nieprawidłowym doborem temperatury. Znacznie utrudni to, a nawet uniemożliwi spawanie.

Jakie elementy z tworzyw sztucznych można spawać?

Tworzywa sztuczne, czyli plastik, to materiały, z których obecnie wykonuje się całe mnóstwo elementów. Spawanie, kiedy pękną czy złamią się, może dać im drugie życie. Bardzo często technologia ta jest wykorzystywana w motoryzacji. W ten sposób naprawia się zderzaki i spojlery. Dzięki metodzie spawania plastiku można również naprawić ramy okienne, a także rury. Metoda ta zapewnia, że przedmioty mogą w dalszym ciągu spełniać swoje zadanie.

 

Wróć