Spawanie tworzyw sztucznych – co to takiego?

Tworzywa sztuczne zdetronizowały w wielu dziedzinach życia elementy stalowe czy drewniane. Wykorzystuje się je do konstruowania maszyn, skomplikowanych urządzeń, samochodów, ale są także częścią sprzętów AGD czy mebli. Jak każdy materiał mają jednak określoną wytrzymałość i mogą ulec uszkodzeniu. Z pomocą przychodzi wtedy możliwość ich zespawania. Na czym polega spawanie tworzyw sztucznych?

Czym są tworzywa sztuczne?

Tworzywa sztuczne są zbudowane z syntetycznych polimerów. Nie występują w naturze, ale są wytwarzane przez człowieka. Mimo że nie charakteryzują się dużą odpornością na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne, są wykorzystywane na niemal każdym kroku. Istnieje wiele ich rodzajów, które mają odmienne właściwości oraz zastosowanie. Tworzywa te są szerzej znane jako plastik – choć samo pojęcie jest bardzo ogólne.

Dlaczego spawa się tworzywa sztuczne?

Spawanie umożliwia trwałe, solidne połączenie elementów wykonanych z tworzyw sztucznych. Jest stosowane wtedy, kiedy doszło do ich złamań lub pęknięć. To o wiele lepsze rozwiązanie niż ich sklejanie – zwłaszcza w domowych warunkach. Dlatego też spawa się uszkodzone instalacje, części samochodów, ale technika ta jest także odpowiednia, aby zespoić ze sobą artykuły dekoracyjne czy naprawić połamane meble.

Jak spawa się tworzywa sztuczne?

Do spawania tworzyw sztucznych wykorzystuje się ciepłe powietrze, które jest generowane przez specjalne palniki – gazowe lub elektryczne. Są one zakończone dyszami – okrągłymi lub szybkiego spawania, które mają rozmiar dostosowany do zespolenia elementów o konkretnej wielkości. Gorące powietrze wydobywające się z dysz rozgrzewa mające połączyć się końcówki. Stają się one plastyczne i miękkie, co umożliwia ich połączenie za pomocą spoiwa. Należy pamiętać o odpowiednim docisku oraz o tym, aby w dalszej kolejności odpowiednio schłodzić miejsce zespolenia. Zapewnia to odzyskanie przez tworzywa ich pierwotnej twardości.

Ogromną zaletą tej techniki jest to, że miejsce połączenia jest praktycznie niedostrzegalne dla ludzkiego oka, a przedmiot szybko jest gotowy do ponownego użytku.

 

Wróć